Planując pokój dla naszego syna musimy mieć świadomość, że pokój dwulatka nie musi podobać się pięciolatkowi, a już na pewno nie zachwyci dziesięciolatka. Dlatego warto zastanowić się, jak urządzić pokój dla chłopca, biorąc pod uwagę zmieniające się upodobania małego lokatora. Wbrew przekonaniu wielu rodziców, zmiana aranżacji takiego pokoju co kilka lat nie jest przesadą, a na pewno mówimy o posunięciu, które będzie korzystne dla małego lokatora. Mamy do czynienia z jego królestwem.

Dwulatek w pokoju.

Kiedy dziecko już chodzi, liczy się przede wszystkim zabawa, dlatego nie powinno nas dziwić, że kącik zabaw będzie zajmował największą część jego pokoju. Jest to tym łatwiejsze, że łóżeczko czy tapczanik dla dwulatka często stoi jeszcze w pokoju rodziców. W takim przypadku środek pokoju warto przeznaczyć na grubszy dywan lub wykładzinę - idealne miejsce do układania klocków i innych gier. Oczywiście nawet w pokoju tak małego dziecka nie powinno zabraknąć stolika, ale najlepiej, aby znajdował się on pod oknem, ze względu na dobre oświetlenie. Przy stoliku musi znaleźć się krzesło z oparciem, ponieważ dzięki temu dziecko będzie miało kącik plastyczny. Ciekawym pomysłem może być również tablica, po której bez problemu można pisać kredą. Innym rozwiązaniem na zwiększenie kreatywności dziecka jest duży arkusz brystolu na ścianie, dzięki temu w tym wyznaczonym miejscu dziecko będzie mogło malować i rysować do woli.

Gdy dziecko ma zaledwie dwa lata, nie ma potrzeby, aby w jego pokoju znajdował się telewizor. Na tym etapie warto jednak nauczyć je, jak ważne jest utrzymywanie porządku wśród zabawek. Ułatwi to pojawienie się w pokoju dziecka kolorowych pojemników lub dużych skrzyń. Nie wolno zapominać o konieczności zabezpieczenia krawędzi mebli. Dobrze jest też zamontować przynajmniej kilka półek na tyle nisko, aby dziecko miało do nich swobodny dostęp. Ściany w takim pokoju najlepiej pomalować na jasny kolor, nie trzeba przy tym unikać pastelowych barw. Ciekawym rozwiązaniem będzie również tapeta z motywami z bajek oglądanych przez dziecko. Ciekawym elementem dekoracyjnym będzie z pewnością lampa w kształcie misia lub innej zabawki.

Pięciolatek we własnym pokoju

Pięcioletni lokator to osoba, która zazwyczaj może się już pochwalić własną jednoosobową kanapą, a ze względów bezpieczeństwa najlepiej zainwestować w łóżko o obniżonej wysokości. Samo łóżko może zerwać z konwencją, przypominając piłkę nożną. Praktycznym rozwiązaniem jest kanapa wyposażona w skrzynię na pościel, ponieważ może ona stanowić przemyślaną kryjówkę nie tylko dla kołdry i poduszki, ale także dla dziecięcych skarbów. Warto też pomyśleć o dywaniku lub chodniku na podłodze. Tutaj szczególnie interesujący wydaje się ten, który imituje drogę, gdyż pobudza wyobraźnię chłopców.

Pięciolatek to dziecko, które już niedługo będzie uczęszczać do szkoły, dlatego w jego pokoju poza strefą zabawy powinno znajdować się dziecko, które będzie się uczyć. Strefa nauki nie może być przypadkowa. Jeśli więc mamy do czynienia z biurkiem, najlepiej postawić je pod oknem, aby dziecko miało dostęp do światła. Warto też zainwestować w lampkę na biurko. Samo biurko musi być odpowiednio szerokie, ponieważ często będzie na nim stał komputer stacjonarny lub laptop. Szczególnie dobrze sprawdzają się tu rozwiązania z regulowaną wysokością i zaokrąglonym blatem, które mogą rosnąć razem z dzieckiem. Również krzesło powinno być rozwiązaniem ergonomicznym, aby chronić kręgosłup malucha. Przynajmniej część zabawek w pokoju musi ustąpić miejsca podręcznikom, ale nie oznacza to, że trzeba je wyrzucić. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj siatka na zabawki przymocowana do sufitu.

Pokój chłopca

Jeśli pokój jest wystarczająco duży, obok biurka można znaleźć miejsce na stolik pozwalający dziecku na rozwijanie swoich artystycznych pasji. Również czytanie nie powinno być czynnością wykonywaną przy biurku, ponieważ często nie budzi ono w takiej sytuacji najlepszych skojarzeń. Lepszym rozwiązaniem jest specjalna pufa, na której można usiąść z książką. Telewizor w pokoju pięciolatka to jedna z najbardziej kontrowersyjnych kwestii. Przeciwnicy uważają, że jest to zaproszenie do spędzania godzin przed dzieckiem i nawet zwolennicy tej opcji przyznają, że kontrolowanie tego, co dziecko ogląda, staje się dość trudne.

Idealny pokój dla dziesięciolatka.

Kiedy chłopiec ma dziesięć lat, musimy pogodzić się z tym, że misie i samochody na tapetach to już przeszłość. Również dywan w autach może przestać być powodem do dumy. Dziesięć lat to już poważny wiek, dlatego warto zadbać o odrobinę dorosłości w pokoju dziecięcym. Kolorowe ściany można zastąpić jednolitymi, jednak w żywych, pastelowych odcieniach, a z monotonią mogą zerwać plakaty, choć ich wyboru najlepiej dokonać wspólnie z dzieckiem i z poszanowaniem jego gustu. Również przy wyborze łóżka warto postawić na tradycyjne rozwiązanie - metalowe lub z drewnianymi frontami. Jeśli chodzi o skrzynie i siatki na zabawki, to można pozwolić im zostać na jakiś czas, ale tam, gdzie stały zabawki i maskotki, pojawia się pusta przestrzeń. Dziesięciolatek z pewnością sam je zagospodaruje, kładąc na nim modele klocków Lego lub komiksy o superbohaterach. W tym wieku można też pomyśleć o telewizorze w pokoju młodego mężczyzny.

Warto przeczytać